Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nowatorskie rozwiązania potrafią zaskoczyć swoją prostotą. Dobrym tego przykładem jest trytytka. Z pozoru banalny przedmiot powstał zresztą w bardzo ciekawych okolicznościach.

2024-03-07

Jak powstały trytytki?

Opaski zaciskowe zostały wprowadzone na rynek w 1958 roku przez firmę Thomas&Betts, zajmującą się produkcją akcesoriów elektrycznych.
Ale zanim to tego doszło, trzeba było je jeszcze wynaleźć. Trytytki to przykład projektu, który jest potwierdzeniem znanej od dawna zasady: „potrzebą matką wynalazku”.
Historia opaski zaciskowej zaczęła się w 1956 roku, kiedy to Maurus Logan odwiedził fabryce samolotów boeinga. W trakcie tej wizyty pracownik Thomas&Betts dostrzegł, jak wiele trudności sprawia układanie wiązek przewodów na pokładzie – wówczas na arkuszach ze sklejki prowadzono setki metrów kabli, a następnie przytwierdzano je do niej za pomocą woskowego sznurka.
Już samo to było ciężkim wyzwaniem, ale największy problem stanowiło jego wiązanie na wiązce kabli. Zanim węzeł się zacisnął, jeden z pracowników musiał mocno zawinąć sznurek wokół palca.
Nie była to bezpieczna praca, ponieważ zwykle kończyła się przecięciem sznurka.
Amerykańska firma Thomas&Betts doszła więc do wniosku, że cały ten proces należy uprościć. To kluczowe zadanie przypadło Maurusowi Loganowi, który w tym celu próbował wykorzystać różnego rodzaju materiały, aż w 1958 roku opatentował pierwszą opaskę zaciskową o nazwie Ty-Rap.
Pierwsza wyprodukowana opaska nylonowa posiadała zintegrowaną stalową zapadkę. Dlatego też proces jej produkcji zajmował zbyt dużo czasu i był nieefektywny, ponieważ konieczne było przeprowadzenie dwóch procesów – na początku formowania opaski zaciskowej, a w dalszej kolejności przymocowanie zapadki. Ponadto stalowa zapadka była podatna na uszkodzenia i powodowała spustoszenie za każdym razem, gdy wpadała do obwodów elektrycznych. Przełomowym momentem okazał się jednak rok 1968, w którym powstała tania w produkcji nylonowa opaska zaciskowa, pozostająca w użyciu do dnia dzisiejszego. 
Aktualnie amerykańska firma Thomas&Betts posiada w swojej ofercie ponad 300 różnych trytytek. W portfolio innych producentów można znaleźć opaski zaciskowe z 2% dodatkiem karbonu o wysokiej odporności na działanie promieni słonecznych, opaski samoprzylepne, trytytki zaprojektowane specjalnie do mocowania kołpaków czy opaski kablowe z opiłkami metalu, wykrywalne przez detektory metalu. Służby mundurowe wykorzystują specjalną wersję opaski jako kajdanek, z kolei miłośnicy opasek wykonują z nich ozdobne zasłony. A Ty do czego wykorzystujesz nylonowe opaski zaciskowe? Oczywiście pomijając banalne  spinanie wiązek przewodów na pokładzie samolotu…

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 82 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-13
Ekspres i profesjonalizm!
2024-10-24
ok.
pixelpixel